Büyük Menderes Nehri Kurudu Binlerce Balık Öldü

SAĞLIK 25.08.2023 - 16:43, Güncelleme: 25.08.2023 - 16:50
 

Büyük Menderes Nehri Kurudu Binlerce Balık Öldü

Söke Ovası'nda sulama sezonunun tamamlanmasının ardından barajlardan su verilmeyen Büyük Menderes Nehri'nde susuzluk nedeniyle binlerce balık öldü.
Büyük Menderes Nehri'nde Su Kalmadı Havaların havaların kurak geçmesi ve aşırı sıcaklarla birlikte, sulama sezonunun sona ermesi nedeniyle barajlardan su akışı da durdurulunca Büyük Menderes Nehri’nde su kalmadı.  Nehir içinde suyun olmayışı ve birikinti halinde küçük göletlerde kalan suların da kirli ve oksijensiz olması nedeniyle, Sarıkemer Taşköprü civarında sucul canlılarla birlikte binlerce balığın öldüğü görüldü. Sarıkemer Taş Köprü'de Binlerce Balık Öldü Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Menderes içindeki ve barajlardan gelen sular tarımsal sulamaya verildiğinden birçok yerde Menderes içinde yürünür hale geldi. Susuz kalan nehirde birikinti halindeki küçük göletlerde kalan suların kirli ve oksijensiz olması nedeniyle, Sarıkemer Taşköprü civarında sucul canlılarla birlikte binlerce balığın öldüğü görüldü. Suyu akılcı kullanamazsak başta tarımcılar olmak üzere, tüm canlılar bundan büyük zarar görecektir. Özellikle kurak geçen yıllar için Menderes havzasında susuzluğun sigortası sayılan azmaklar mutlaka korunmalı, Söke Argavlı’da olduğu gibi doldurulup kurutulmamalıdır" dedi. Sarıkemer Taş Köprü Menfezlerine Kadar Ortaya Çıktı Büyük Menderes Nehri'nin kurumasının Sarıkemer Tarihi Taş Köprü için bir fırsat olduğunu da belirten Sürücü, "Su olmadığından Sarıkemer’de bulunan tarihi Taşköprü’nün menfezlerine kadar yürünebiliyor. Kış aylarında yoğun yağışlardan sonra yukarı havzadan gelen insan kaynaklı çöpler ve doğadan gelen ağaç ve odun gibi atık maddeler, köprünün altında suyun geçtiği kemerleri tıkayıp, tüm atıkların köprünün arkasında birikerek adacık oluşturmakta ve ağaç kütükleri tarihi köprüye zarar vermektedir. Kış aylarında köprünün kemerleri suyla dolu olduğundan burada temizlik yapılması mümkün olmuyordu. Menderesin kuruması köprünün altındaki ağaç kütükleri ve atık maddelerin temizlenebilmesi için bir fırsat doğurmuştur. Yağmurlar başlamadan burada bir temizlik yapılabilirse ve söz verdikleri gibi bir de yüzer bariyer takılırsa, hem tarihi Taşköprü zarar görmekten kurtulacak hem de yukarı havzadan gelen çöpler ve atık maddeler denize gitmeyecektir" dedi. Hüseyin Işık-Söke Olay
Söke Ovası'nda sulama sezonunun tamamlanmasının ardından barajlardan su verilmeyen Büyük Menderes Nehri'nde susuzluk nedeniyle binlerce balık öldü.

Büyük Menderes Nehri'nde Su Kalmadı

Havaların havaların kurak geçmesi ve aşırı sıcaklarla birlikte, sulama sezonunun sona ermesi nedeniyle barajlardan su akışı da durdurulunca Büyük Menderes Nehri’nde su kalmadı. 

Nehir içinde suyun olmayışı ve birikinti halinde küçük göletlerde kalan suların da kirli ve oksijensiz olması nedeniyle, Sarıkemer Taşköprü civarında sucul canlılarla birlikte binlerce balığın öldüğü görüldü.

Sarıkemer Taş Köprü'de Binlerce Balık Öldü

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Menderes içindeki ve barajlardan gelen sular tarımsal sulamaya verildiğinden birçok yerde Menderes içinde yürünür hale geldi. Susuz kalan nehirde birikinti halindeki küçük göletlerde kalan suların kirli ve oksijensiz olması nedeniyle, Sarıkemer Taşköprü civarında sucul canlılarla birlikte binlerce balığın öldüğü görüldü. Suyu akılcı kullanamazsak başta tarımcılar olmak üzere, tüm canlılar bundan büyük zarar görecektir. Özellikle kurak geçen yıllar için Menderes havzasında susuzluğun sigortası sayılan azmaklar mutlaka korunmalı, Söke Argavlı’da olduğu gibi doldurulup kurutulmamalıdır" dedi.

Sarıkemer Taş Köprü Menfezlerine Kadar Ortaya Çıktı

Büyük Menderes Nehri'nin kurumasının Sarıkemer Tarihi Taş Köprü için bir fırsat olduğunu da belirten Sürücü, "Su olmadığından Sarıkemer’de bulunan tarihi Taşköprü’nün menfezlerine kadar yürünebiliyor. Kış aylarında yoğun yağışlardan sonra yukarı havzadan gelen insan kaynaklı çöpler ve doğadan gelen ağaç ve odun gibi atık maddeler, köprünün altında suyun geçtiği kemerleri tıkayıp, tüm atıkların köprünün arkasında birikerek adacık oluşturmakta ve ağaç kütükleri tarihi köprüye zarar vermektedir. Kış aylarında köprünün kemerleri suyla dolu olduğundan burada temizlik yapılması mümkün olmuyordu. Menderesin kuruması köprünün altındaki ağaç kütükleri ve atık maddelerin temizlenebilmesi için bir fırsat doğurmuştur. Yağmurlar başlamadan burada bir temizlik yapılabilirse ve söz verdikleri gibi bir de yüzer bariyer takılırsa, hem tarihi Taşköprü zarar görmekten kurtulacak hem de yukarı havzadan gelen çöpler ve atık maddeler denize gitmeyecektir" dedi.

Hüseyin Işık- Söke Olay

Aydın HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sokeolay.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.