Söke'de doktorlar ve sağlık çalışanlarının 2 günlük eylemi başladı

SAĞLIK (Web Sitesi) - Web Sitesi | 01.08.2023 - 11:50, Güncelleme: 01.08.2023 - 11:54
 

Söke'de doktorlar ve sağlık çalışanlarının 2 günlük eylemi başladı

Sağlık çalışanları toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağı 1-2 Ağustos tarihlerinde Türkiye genelinde iş bırakma eylemi yapıyor. Eylem kapsamında sağlık kuruluşlarında acil durumlar dışında hizmet verilmeyecek.
19 sendika ve iki aile hekimliği federasyonu tarafından kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu (SABİM) tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen iki günlük iş bırakma eylemi Söke’de de uygulanıyor. Eylem kapsamında, 1-2 Ağustos tarihlerinde tüm sağlık kuruluşlarında acil durumlar dışında sağlık işlemi yapılmayacak. Hastanelerde ve aile hekimliklerinde poliklinik hizmeti verilemeyecek. Söke’de iş bırakma eylemi yapan sağlıkçılar Söke Fehime Faik Kocagöz Hastanesi önünde ortak basın açıklaması yaptı. Söke Emek Kültür ve Sanat Platformu adına yapılan ortak basın açıklamasını Genel Sağlık İş Söke İlçe Temsilcisi Levent Leymun okudu. İş bırakma eyleminin sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan kamu çalışanlarının ortak taleplerini ve seslerini duyurabilmelerini sağlamak amacıyla yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Toplu sözleşme taleplerimizi belirleyerek, platformun büyük çoğunluğunun katılımıyla 1-2 Ağustos’ta ülke genelinde iş bırakma kararı aldık. Çünkü; ölüyoruz, öldürülüyoruz, ekonomik olarak açlık sınırındayız, tükeniyoruz” ifadeleri kullanıldı. "Sağlıkta şiddet ve eksik istihdam sorunu önlenemiyor" Türkiye’de sağlıkta şiddetin ve eksik istihdam sorununun bir türlü önüne geçilemediği öne sürülen açıklamada, “Tırnak makasıyla AVM’lere dahi girilemeyen bir zamanda, silahla polikliniğe girip sağa sola ateş edebilen kişilerle iç içeyiz. Şiddetin gölgesinde hizmet üretmeye çalışırken, her an bu silahtan çıkan bir kurşunla, hatta başımıza indirilen bir oksijen tüpüyle, gelecek bir bıçak darbesiyle ölebiliriz! Şiddeti engellemek için sadece kanunların yeterli olmayacağını biliyoruz! Rant alanına dönüştürülen ve kışkırtılan sağlık talebi, saygının yok edilmesi, eksik istihdamla verilmeye çalışılan hizmet, sanal kuyruklar, 5-10 dakika muayene süreleri…  Çeşitli kalemler altında ödenen ve emekliliğe yansıtılmayan ek ödemelerle avutuluyoruz, kandırılıyoruz. Gerçek enflasyon karşısında bizlere sadece %17,5 zam reva görülürken, emekliliğimize yansımayan seyyanen zam ile eğitimli olmak cezalandırılıyor ve mezarda emekliliğe mahkûm ediliyoruz. Alım gücümüz büyük bir hızla azalıyor, fazla çalışma ücretimiz, iş hukukuna göre normal mesaimizin 2 katı olması gerekirken, yarısından az alıyoruz.Çocuklarımız için sağlıklı beslenme koşullarını sağlayamıyoruz, eğitim masraflarını, kiramızı bile ödemekte zorlanıyoruz” denildi.     Basın açıklamasına, Genel Sağlık İş Kuşadası İlçe Temsilciliği ile Eğitim İş Söke Temcilciliği de destek verdi. Hüseyin Işık-Söke Olay
Sağlık çalışanları toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağı 1-2 Ağustos tarihlerinde Türkiye genelinde iş bırakma eylemi yapıyor. Eylem kapsamında sağlık kuruluşlarında acil durumlar dışında hizmet verilmeyecek.

19 sendika ve iki aile hekimliği federasyonu tarafından kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu (SABİM) tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen iki günlük iş bırakma eylemi Söke’de de uygulanıyor.

Eylem kapsamında, 1-2 Ağustos tarihlerinde tüm sağlık kuruluşlarında acil durumlar dışında sağlık işlemi yapılmayacak. Hastanelerde ve aile hekimliklerinde poliklinik hizmeti verilemeyecek.

Söke’de iş bırakma eylemi yapan sağlıkçılar Söke Fehime Faik Kocagöz Hastanesi önünde ortak basın açıklaması yaptı.

Söke Emek Kültür ve Sanat Platformu adına yapılan ortak basın açıklamasını Genel Sağlık İş Söke İlçe Temsilcisi Levent Leymun okudu.

İş bırakma eyleminin sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan kamu çalışanlarının ortak taleplerini ve seslerini duyurabilmelerini sağlamak amacıyla yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Toplu sözleşme taleplerimizi belirleyerek, platformun büyük çoğunluğunun katılımıyla 1-2 Ağustos’ta ülke genelinde iş bırakma kararı aldık. Çünkü; ölüyoruz, öldürülüyoruz, ekonomik olarak açlık sınırındayız, tükeniyoruz” ifadeleri kullanıldı.

"Sağlıkta şiddet ve eksik istihdam sorunu önlenemiyor"

Türkiye’de sağlıkta şiddetin ve eksik istihdam sorununun bir türlü önüne geçilemediği öne sürülen açıklamada, “Tırnak makasıyla AVM’lere dahi girilemeyen bir zamanda, silahla polikliniğe girip sağa sola ateş edebilen kişilerle iç içeyiz. Şiddetin gölgesinde hizmet üretmeye çalışırken, her an bu silahtan çıkan bir kurşunla, hatta başımıza indirilen bir oksijen tüpüyle, gelecek bir bıçak darbesiyle ölebiliriz! Şiddeti engellemek için sadece kanunların yeterli olmayacağını biliyoruz! Rant alanına dönüştürülen ve kışkırtılan sağlık talebi, saygının yok edilmesi, eksik istihdamla verilmeye çalışılan hizmet, sanal kuyruklar, 5-10 dakika muayene süreleri…  Çeşitli kalemler altında ödenen ve emekliliğe yansıtılmayan ek ödemelerle avutuluyoruz, kandırılıyoruz. Gerçek enflasyon karşısında bizlere sadece %17,5 zam reva görülürken, emekliliğimize yansımayan seyyanen zam ile eğitimli olmak cezalandırılıyor ve mezarda emekliliğe mahkûm ediliyoruz. Alım gücümüz büyük bir hızla azalıyor, fazla çalışma ücretimiz, iş hukukuna göre normal mesaimizin 2 katı olması gerekirken, yarısından az alıyoruz.Çocuklarımız için sağlıklı beslenme koşullarını sağlayamıyoruz, eğitim masraflarını, kiramızı bile ödemekte zorlanıyoruz” denildi.    

Basın açıklamasına, Genel Sağlık İş Kuşadası İlçe Temsilciliği ile Eğitim İş Söke Temcilciliği de destek verdi.

Hüseyin Işık-Söke Olay

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sokeolay.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.